Chromo pikolinatas

Chromo pikolinatas

Chromo pikolinatas yra mineralinio chromo forma, kurios galima rasti papilduose. Chromas yra mineralas, egzistuojantis keliomis formomis. Saugi jo forma natūraliai randama daugelyje maisto produktų. Ši saugi trivalenčio chromo forma laikoma būtina gauti su maistu, nes jis atlieka keletą svarbių funkcijų mūsų organizme. Pavyzdžiui, chromas yra molekulės, vadinamos chromodulinu, dalis, kuri padeda hormonui insulinui atlikti savo veiksmus organizme. Insulinas tai kasos produkuojamas hormonas, svarbus apdorojant angliavandenius, riebalus ir baltymus. Įdomu tai, kad žarnyne absorbuojasi mažiau nei 2,5% suvartoto chromo. Tačiau chromo pikolinatas yra pakaitinė chromo forma, kuri geriau absorbuojama. Dėl šios priežasties ši forma dažniausiai randamas maisto papilduose. Chromo pikolinatas yra mineralinis chromas, prijungtas prie trijų pikolino rūgšties molekulių.

Poveikis sveikatai

Normaliai funkcionuojant hormonui insulinui organizme, jis užtikrina gliukozės pernešimą iš kraujo į ląsteles. Žmonių, sergančių cukriniu diabetu, organizme insulino atsakas į gliukozės kiekio pokyčius kraujyje yra sutrikęs. Keli tyrimai parodė, kad chromo papildų vartojimas gali pagerinti cukraus kiekį kraujyje sergantiems šia liga, tačiau tyrimų rezultatai yra prieštaraujantys ir ne visais atvejais chromo papildai pagerino insulo veikimą bei sumažino gliukozės kncentraciją kraujyje. Daugumai žmonių, kurie bandė numesti svorį ir jį išlaikyti, yra būdingas alkis ir stiprus maisto potraukis. Todėl daugelį domina maisto produktai ar papildai, kurie galėtų padėti kovoti su šiais potraukiais. Keliais tyrimai buvo nustatyta, kad chromo pikolinatas gali būti naudingas slopinant alkio priepuolius. Dėl chromo vaidmens maistinių medžiagų apykaitoje ir galimo poveikio valgymo elgsenai, tyrimais bandyta išsiaiškinti ar tai veiksmingas svorio metimo papildas. Tačiau, remiantis mokslinias įrodymais, chromo pikolinatas nėra veiksmingas reikšmingo svorio mažinimui antsvorį turintiems ar nutukusiems žmonėms net ir mitybą derinant su fiziniu aktyvumu. Tyrimai parodė, kad papildai chromo pikolinato pavidalu, statistiškai reikšmingai sumažina kūno svorį ir kūno riebalų procentą, tačiau šis poveikis nepasižymi aukšta klinikine reikšme.

Papildo vartojimo kiekis ir saugumas

Chromo pikolinatas tai maisto papildas, o daugelyje maisto produktų yra mineralinio chromo. Tačiau svarbu pažymėti, kad žemės ūkio ir gamybos procesai turi įtakos chromo kiekiui maisto produktuose, dėl to tikrojo chromo kiekis įvairiuose maisto produktuose gali skirtis. Be to, nors daugelyje skirtingų maisto produktų ir yra šio mineralo, tačiau daugumoje jų chromo kiekis yra labai mažas (1–2 μg vienai porcijai). Labai svarbu apsvarstyti, ar nėra pavojaus vartoti chromo papildų per daug. Remiantis tuo, kaip chromo pikolinatas yra apdorojamas organizme, gali būti gaminamos kenksmingos molekulės, vadinamos hidroksilo radikalais. Šios molekulės gali pakenkti genetinei medžiagai - DNR bei sukelti kitų problemų. Be galimų saugumo problemų, chromo papildai gali sąveikauti su kai kuriais vaistais, įskaitant beta adrenoblokatorius ir nesteroidinius priešuždegiminius vaistus. Tačiau neigiamas poveikis, kurį galima aiškiai susieti su chromo pertekliumi, yra retas. Jei norite vartoti šį maisto papildą, rekomenduojama pasikonsultuoti su šeimos gydytoju dėl nepageidaujamo poveikio ar vaistų sąveikos galimybės.

  • Althuis, M. D., Jordan, N. E., Ludington, E. A., & Wittes, J. T. (2002). Glucose and insulin responses to dietary chromium supplements: a meta-analysis. The American journal of clinical nutrition, 76(1), 148-155.
  • Di Bona, K. R., Love, S., Rhodes, N. R., McAdory, D., Sinha, S. H., Kern, N., ... & Ramage, J. (2011). Chromium is not an essential trace element for mammals: effects of a “low-chromium” diet. JBIC Journal of Biological Inorganic Chemistry, 16(3), 381-390.
  • Onakpoya, I., Posadzki, P., & Ernst, E. (2013). Chromium supplementation in overweight and obesity: a systematic review and meta‐analysis of randomized clinical trials. Obesity reviews, 14(6), 496-507.
  • Tian, H., Guo, X., Wang, X., He, Z., Sun, R., Ge, S., & Zhang, Z. (2013). Chromium picolinate supplementation for overweight or obese adults. Cochrane Database of Systematic Reviews, (11).
  • Trumbo, P., Yates, A. A., Schlicker, S., & Poos, M. (2001). Dietary reference intakes: vitamin A, vitamin K, arsenic, boron, chromium, copper, iodine, iron, manganese, molybdenum, nickel, silicon, vanadium, and zinc. Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics, 101(3), 294.
  • Vincent, J. B. (2000). The biochemistry of chromium. The Journal of nutrition, 130(4), 715-718.
  • Vincent, J. B. (2003). The potential value and toxicity of chromium picolinate as a nutritional supplement, weight loss agent and muscle development agent. Sports medicine, 33(3), 213-230.
  • Vincent, J. B. (2019). Effects of chromium supplementation on body composition, human and animal health, and insulin and glucose metabolism. Current Opinion in Clinical Nutrition & Metabolic Care, 22(6), 483-489.
  • Wilcox, G. (2005). Insulin and insulin resistance. Clinical biochemist reviews, 26(2), 19.
sapiens.lt puslapyje yra naudojami slapukai. Naršydami toliau svetainėje Jūs sutinkate su būtinaisiais slapukais, kurie automatiškai nustatomi tam, kad svetainė veiktų tinkamai ir jų išjungti negalite. Visi slapukai apibūdinti ir jų sąrašas pateiktas žemiau esančioje nuorodoje. Sutikimą galėsite bet kada atšaukti, o slapukus ištrinti. Sužinokite daugiau