Didysis vasaros išpardavimas Didysis vasaros išpardavimas

Vitaminai paaugliams: kaip pagerinti bręstančio žmogaus savijautą?

Sapiens laboratorija
Temos: Odai, plaukams, nagams Medžiagų apykaitai Maisto papildai grožiui Energijai Gerai savijautai Veido odai

Vienas dažniausių klausimų specialistams, kurį užduoda tėvai – ar vitaminai paaugliams turėtų būti įtraukti į pastarųjų kasdienę mitybą? Šioje vietoje nėra vieno atsakymo, nes brandos metu kiekvienas jaunas organizmas susiduria su skirtingais gyvenimo etapais ir skirtingomis problemomis.

Tiesa, žvelgiant bendrai, jei jūsų paaugliai nesiskundžia prasta savijauta, o į savo mitybą neretai įtraukią sveikus produktus, tokius kaip švieži vaisiai, grūdai ar žalios lapinės daržovės, kasdieniai vitaminai jiems greičiausiai nėra būtini.

Vis dėlto, dažniausiai užimtas paauglių gyvenimo būdas toli gražu neskatina sveikos mitybos. Sveiki produktai dažnai keičiami greitu, mažai naudingų medžiagų turinčiu maistu, ko pasekoje dažniausiai trūksta ir būtiniausių medžiagų sveikam brendimui bei augimui.

Kokius vitaminus turėtų vartoti paauglys?

Augantiems berniukams ir mergaitėms augimo šuolis yra neišvengiamas. Dėl šios priežasties į jų mitybą minėtu periodu rekomenduojama įtraukti pagrindinius vitaminus. Jie ne tik palaiko puikią jūsų vaiko savijautą, bet ir užtikrina tinkamus augimo bei vystymosi procesus.

Vitaminas A

Padeda prie normalaus paauglio augimo tempo, sveikos odos ir audinių atstatymo. Jis taip pat žinomas, kaip pirmas preparatas vaikams ir suaugusiems, susiduriantiems su regėjimo sutrikimais. Norint šiuo vitaminu praturtinti savo paauglių mitybą, pasirūpinkite, kad šie vartotų pakankamai pieno produktų ir oranžinių daržovių, pavyzdžiui, morkų, saldžių bulvių ir moliūgų.

B grupės vitaminai

B grupės vitaminai, tokie kaip vitaminas B12 ir vitaminas B6, yra būtini norint palaikyti tinkamą energijos lygį, metabolizuoti riebalus, angliavandenius ir baltymus. Jie taip pat prisideda prie raudonųjų kraujo kūnelių gamybos. Vitamino B6 galima rasti augaliniame ir gyvūniniame maiste, pavyzdžiui, tamsiuose lapiniuose žalumynuose, žuvyje, bulvėse ir avinžirniuose. Vitaminas B12 daugiausia randamas gyvūniniuose produktuose. Jei jūsų paauglys laikosi veganiškos arba vegetariškos dietos, papildyti jo mitybos racioną šiuo vitaminu gali būti itin naudinga.

Vitaminas C

Ne mažiau brandos metu paaugliams svarbus ir vitaminas C, kuris yra būtinas tinkamam jaunų merginų bei vaikinų augimui. Viena pagrindinių priežasčių – šis vitaminas yra atsakingas už kolageno gamybą organizme, kuris yra ypač svarbus brandos etapui. Svarbu žinoti, jog net ir suvartojus daugiau vitamino C, organizmas šio nekaupia.

Šis, vandenyje tirpus vitaminas, iš išorinių šaltinių turėtų būti gaunamas nuolat. Jo gausu tokiuose augaluose, kaip citrusiniai vaisiai, pomidorai, bulvės, briuselio kopūstai, žiediniai kopūstai, braškės ir špinatai. Reikiamą kiekį vitamino C sudėtyje turi ir praktiškai visi kokybiški papildai paaugliams.

Vitaminas D

Vitaminas D yra gana unikalus, nes tai esminė maistinė medžiaga, kurią mūsų organizmas gali pasigaminti veikiamas UV spindulių (t. y. saulės spindulių). Jo taip pat yra tam tikruose maisto produktuose, įskaitant riebią žuvį.

Tiek suaugusiam žmogui, tiek paaugliui vitaminas D reikalingas todėl, jog šis padeda reguliuoti kalcio ir fosfatų kiekį mūsų organizme. Pastarieji yra gyvybiškai svarbūs kaulų, dantų, raumenų ir jungiamojo audinio sveikatai. Paprastai tariant, paaugliams vitamino D trūkumas gali netgi sutrikdyti normalų vystymąsi.

Vitaminas D yra riebaluose tirpi medžiaga, kuri būtina ne tik stipriems kaulams, bet ir ląstelių augimui. Jei jūsų paauglys, laikydamasis subalansuotos mitybos, kasdien negauna rekomenduojamos D vitamino dienos normos, rekomenduojama apsvarstyti maisto papildus. Vasarą reikalingą vitamino D kiekį galima nesunkiai gauti leidžiant daugiau laiko saulėje, tačiau rudenį ir žiemą jo būtina gauti kitais būdais.

Specialistai rekomenduoja visiems vaikams, vyresniems nei ketverių metų, ir suaugusiems rudenį ir žiemą kasdien suvartoti 10 mikrogramų (mcg) vitamino D. Vitaminą D gali tekti vartoti ir ištisus metus, jei didžiąją laiko dalį praleidžiate patalpoje arba nuolat dengiate odą nuo saulės. Vitamino D gausu žuvų taukuose ir kiaušinių tryniuose, tačiau tiesioginiai saulės spinduliai yra bene geriausias vitamino D šaltinis.

Folio rūgštis

Folio rūgštis taip pat laikoma viena svarbių medžiagų, galinčių prisidėti prie sveiko organizmo augimo. Specialistų teigimu, ji laikoma svarbia užtikrinant tinkamą ląstelių dalijimąsi bei normalizuoja naujų ląstelių gamybą. Tai ypač svarbu laikotarpiais, kai paaugliai pradeda augti ypač sparčiai.

Norint savo bei vaikų mitybą praturtinti folio rūgštimi, rekomenduojama vartoti daugiau ankštinių daržovių, tokių kaip šparagai, kiaušinių bei lapinių žalumynų ir citrusinių vaisių.

Kalcis

Kalcis yra gyvybiškai svarbus sveikam kaulų ir dantų vystymuisi. Nors visi vitaminai paaugliams turėtų būti subalansuoti, kalcis laikomas viena svarbiausių medžiagų. Tik užtikrinus, kad vaikas gauna pakankamai kalcio, galima jaustis ramiai dėl tinkamo jo augimo ir vystymosi. Atvejais, kai neužtikrinamas tinkamas šios medžiagos kiekis vaikystėje, gali išsivystyti rachitas ar panašios lėtinės ligos.

Norint kalcio kiekį vaiko racione padidinti natūralių produktų pagalba, paauglius reikėtų skatinti vartoti daugiau pieno produktų. Daug kalcio galima prasti tokiuose produktuose kaip sūris, jogurtas, jo gausu ir lapinėse daržovėse bei žuvyje. Laikantis veganiškos ar vegetariškos mitybos, į paauglio racioną būtina įtraukti kalciu praturtintus papildus.

Geležis

Tai, ne mažiau svarbus vitaminas, kurio sudėtyje turi praktiškai visi vitaminai, subalansuoti papildyti kasdienį paauglių mitybos racioną. Specialistų teigimu, geležis laikoma ypač svarbia raudonųjų kraujo kūnelių gamybos ir raumenų masės augimo procesuose. Atsižvelgiant į tai, kad paaugliai sparčiai auga, geležies poreikis jų organizmuose taip pat didėja nuolat. Ypač tais atvejais, kai kalbama apie jaunas moteris, kurioms prasideda menstruacijų ciklas ir geležies kiekis kraujyje stipriai sumažėja.

Praturtinti savo organizmą geležimi galima vartojant daugiau mėsos, tokios kaip jautiena, kalakutiena ar kiauliena. Geležies gausu ir galvijų kepenyse, špinatuose bei pupelėse. Tais atvejais, kai paaugliai laikosi veganiškos ar vegetariškos dietos, šio elemento kiekį kraujyje stebėti rekomenduojama itin atidžiai. Didesnis jo trūkumas gali išprovokuoti sunkias lėtines ligas.

Cinkas

Nors tai nėra pati svarbiausia medžiaga paauglių augimo procesuose, ji prisideda prie organizmo kovos su įvairiomis ligomis bei infekcijomis. Pakankamas cinko kiekis organizme taip pat padeda augti naujoms odos ląstelėms ir padeda išgydyti žaizdas bei įpjovimus.

Cinko kiekį savo mitybos racione galite padidinti valgydami daugiau tamsios mėsos, riešutų (tokių kaip anakardžiai, migdolai ir žemės riešutai), ne mažai cinko turi ir ankštiniai augalai, tokie kaip pupelės, skaldyti žirniai ir lęšiai.

Kitos naudingos medžiagos

Yra daug daugiau būtinų mineralų ir vitaminų, kurie teikia įvairią naudą vyresnių vaikų sveikatai. Nors daugelį šių svarbių maistinių medžiagų galima reguliariai gauti iš kokybiško maisto šaltinių, tai pavyksta ne visada. Tokiu atveju puikiu sprendimu taps vitaminai jaunuoliams. Pasikonsultuokite su gydytoju ir išrinkite savo vaikui tinkamiausią kompleksą.

Vitaminai sportuojantiems paaugliams

Be sveikos mitybos ir būtinų papildų vartojimo, paaugliams svarbu reguliariai mankštintis. Todėl ypač siūloma savo bręstantiems vaikams padėti rasti patinkančios veiklos. Tai lengviau padaryti juos užrašius į grupinius užsiėmimus ar tam tikromis veiklomis užsiimančius klubus. Tokie užsiėmimai – puikus būdas pagerinti bendrą sveikatą ir gerovę bei susirasti naujų draugų. Bėgimas, komandinis sportas, plaukimas ir šokiai taip pat gali padėti išlaikyti sveiką svorį. Jei jūsų paaugliai intensyviai užsiima sportu, išeitimi palaikyti puikią jų sveikatą gali tapti vitaminai sportuojantiems paaugliams. Dažniausiu atveju tai – didesniu aktyvumu pasižymintiems paaugliams skirta vitaminų formulė, praturtinta papildomu naudingų medžiagų kompleksu.

Geriausi vitaminai paaugliams: kaip išsirinkti?

Kaip tėvai, visi norime užtikrinti, kad vaikas gautų viską, ko reikia, kad būtų sveikas. Kaip nepasiklysti prieštaringoje informacijoje, rekomenduojančioje skirtingus papildus vaikams paauglystės amžiuje?

Tiesa ta, jog vitaminai nedideliais kiekiais yra būtini normaliai medžiagų apykaitai. Mūsų kūnas jų negamina, todėl jų turime gauti iš gerai subalansuotos mitybos. Tam, kad apsispręsti šiuo klausimu būtų kur kas paprasčiau, prieš pradedant papildomų pastangų reikalaujančias vitaminų paaugliams paieškas, specialistai rekomenduoja pasitarti su gydytojais. Kodėl?

Tiesa ta, jog net ir išsirinkus aukščiausios kokybės, brangiausius papildus, jų sudėtis gali būti mažiau tinkama nei paprastesnio vitaminų varianto jūsų vaiko atveju. Konsultacijos su ekspertu yra geriausias būdas gauti reikiamų patarimų, kurie vitaminai yra naudingi jūsų paaugliui ir nuspręsti, kokia jų dozė yra geriausia.

Verta akcentuoti ir tai, jog geriausi vitaminai paaugliams dažniausiai skirstomi ir pagal vaikų lytį. Taip yra todėl, kad vaikinams ir merginoms paauglystės laikotarpiu bręstant skirtingu metu, reikalingas ir skirtingas konkrečių vitaminų kiekis.

Geriausi vitaminai merginoms

Ambicinga, energinga ir atkakli – tokią merginą šiais laikais galime apibūdinti, kaip sėkmingą. Šiuolaikiniame pasaulyje merginos ir mergaitės kasdien susiduria su įvairiais iššūkiais, tad labai svarbu jaustis sveikai ir energingai. Būtiniausiam medžiagų balansui ir puikiai savijautai užtikrinti rekomenduojama rinktis multivitaminus merginoms, kurį sudarytų svarbiausių vitaminų, mineralų ir ekstraktų derinys, subalansuotas ir pritaikytas bręstančių mergaičių bei jaunų merginų kūnui ir protui.

Visos medžiagos, kurių reikia bręstančiam merginos organizmui, gali būti randamos vienoje šio papildo kapsulėje. Joje gausu vitaminų A, C, D3, E, K, B grupės vitaminų, geležies, cinko, seleno, likopeno, dviskiaučių ginkmedžių ir spanguolių augalinių ekstraktų bei kitų, jauno žmogaus organizmui itin svarbių komponentų. Šis kompleksas subalansuotas ir pritaikytas paauglėms ir jaunoms merginoms brendimo laikotarpiu, kai maistinės medžiagos organizmui tampa svarbesnės nei galima pagalvoti. Jos svarbios gerai savijautai, brendimui, judėjimui, grožiui, energijai, imunitetui ir gerai savijautai.

Platus vitaminų ir mineralų spektras leidžia paauglių organizmą aprūpinti visomis būtiniausiomis medžiagomis. Papilduose paauglėms merginoms esantis cinkas padeda palaikyti normalią vitamino A apytaką, o pats vitaminas A yra ypač naudingas tais atvejais, kai suprastėja regėjimas. Vitaminas C, palaikantis normalią energijos apykaitą, normalią imuninės sistemos veiklą bei kolageno gamybą – viena svarbiausių papildų sudedamųjų dalių. Jis taip pat padeda mažinti ir nuovargį, atstatyti redukuoto pavidalo vitaminą E.

Papilduose esantis vitaminas E labiausiai ląsteles apsaugo nuo oksidacinės žalos, jis taip pat padeda kovoti su odos problemomis, kurios ypač aktualios paauglystėje. Papilduose esantis vitaminas K palaiko normalų kraujo krešėjimą ir kaulų gijimą. Šių papildų sudėtyje svarbią dalį sudaro bręstančiam moteriškam organizmui reikalingi B grupės vitaminai – svarbiausių B grupės vitaminų kompleksas: niacinas (vitaminas B3), pantoteno rūgštis (vitaminas B5), tiaminas (vitaminas B1), biotinas (vitaminas B7), riboflavinas (vitaminas B2), folio rūgštis bei vitaminai B12 ir B6.

Tokios papildomos medžiagos, kaip riboflavinas padeda palaikyti normalią geležies apykaitą ir išsaugoti normalų regėjimą. Niacinas padeda palaikyti normalią padėtį sistemos veiklą ir padeda palaikyti normalią psichologinę būseną, kuri dažnai tampa problema brandos periodu. Pantoteno rūgštis palaiko normalią protinę veiklą. Tiaminas palaiko normalią širdies veiklą, vitaminas B12 padeda palaikyti normalią raudonųjų kūnelių susidarymą, o folia palaiko normalų kraujo kraujodarą ir atlieka tam visą ląstelių dalijimosi procesą. Vitaminas B6 padeda reguliuoti hormonų aktyvumą.

Atsižvelgiant į tai, kokia svarbi jaunų paauglių gyvenime tampa jų išvaizda, rekomenduojamo papildo komplekse taip pat yra grožiui, odai ir plaukams itin naudingų komponentų. Biotinas palaiko normalią plaukų pigmentaciją, cinkas ir selenas palaiko normalią nagų būklę. Papildų sudėtyje esantis vitaminas C padeda palaikyti normalų kolageno, reikalingo puikiai odos būklei, lygį. Chromas padeda palaikyti normalią maistinę makro medžiagų apykaitą ir padeda palaikyti normalią gliukozės koncentraciją.

Didelį vaidmenį šiuose papilduose vaidina ir geležis, padedanti palaikyti normalų raudonųjų kraujo kūnelių ir hemoglobino susidarymą. Vitaminai paauglėms pasižymi ir variu, palaikančiu normalų geležies pernešimą organizme. Šios rūšies papildai paaugliams papildyti botaniniais ekstraktais, tokiais kaip ginkmedžio bei spanguolių ekstraktai. Sudėtyje esantis dviskiaučių ginkmedžių ekstraktas padeda palaikyti normalią kraujotaką ir gerina atmintį.

Siekiant, kad viskas naudingas papildo medžiagas organizmas įsisavintų kuo efektyviau, papildus patartina vartoti reguliariai. Neretai pasitaiko atvejų, kai paaugliai paskirtus papildus vartoja retkarčiais, todėl nėra pajuntamas tikrasis preparatų poveikis. Tik reguliarus papildų vartojimas padeda organizmui tinkamai įsisavinti visas būtiniausias medžiagas.

Geriausi vitaminai paaugliams vaikinams

Drąsus, stiprus ir niekada neprarandantis energijos – vaikinas, kuriam nebaisūs jokie gyvenimo iššūkiai! Šiuolaikiniame pasaulyje jaunas žmogus susiduria su daugybe ištvermės ir atkaklumo reikalaujančių užduočių. Tam, kad su jomis susidoroti būtų paprasčiau, būtina jaustis sveikam ir energingam. Vienas iš būdų – pasirūpinti, kad augantis organizmas būtų visapusiškai aprūpintas visomis svarbiausiomis medžiagomis.

Atsižvelgiant į tai, kad bręstantis vaikinas susiduria su skirtingais brandos etapais nei to paties amžiaus mergaitės, medžiagų jam taip pat dažnai reikia skirtingų. Būtent dėl šios priežasties rekomenduojame išbandyti specialiai paaugliams vaikinams skirtus papildus, pagamintus Lietuvoje. Jų kompleksą sudaro svarbiausių vitaminų, mineralų ir ekstraktų derinys, subalansuotas ir pritaikytas bręstantiems jaunuoliams.

Visos medžiagos, kurių reikia bręstančiam vaikino organizmui, gali būti randamos vienoje šio papildo kapsulėje. Jo sudėtyje gausu tokių populiarių vitaminų, kaip A, C, D3, E, K, B grupės kompleksas, cinkas, selenas, likopenas, dviskiaučių ginkmedžių, kininio arbatmedžio, mėlynių augalinių ekstraktų bei daugybė kitų jauno žmogaus organizmui itin svarbių komponentų. Šis kompleksas subalansuotas ir pritaikytas vartoti paaugliams berniukams ir jauniems vaikinams brendimo laikotarpiu.

Papildų sudėtyje esantis cinkas padeda palaikyti normalų testosterono kiekį, pagerina vitamino A apykaitą. Vitaminas A yra ypač naudingas tais atvejais, kai dėl didelio krūvio akims pradeda silpti paauglių regėjimas. Vitaminas C, žinomas kaip viena svarbiausių papildų sudedamųjų dalių, leidžia palaikyti normalią energijos apykaitą, imuninės sistemos veiklą bei padės mažina nuovargį.

Vitaminai sportuojantiems paaugliams taip pat gali būti keičiami šiuo preparatu. Aktyviai laiką leidžiantiems jaunuoliams išlaikyti tinkamą energijos apykaitą ir neprarasti motyvacijos visą dieną yra ypač svarbu. Papildų sudėtyje esantis magnis padeda mažinti nuovargį, išlaikyti elektrolitų pusiausvyrą ir palaikyti normalią raumenų jėgą. Varis padeda palaikyti ir normalią jungiamojo audinio apsaugą bei tinkamą energijos apykaitą.

Papildų kompleksas pasižymi ir plačiu vitaminų bei natūralių ekstraktų kompleksu. Jame esantys vitaminai, C, B6 ir B12 palaiko geresnę visos bei bendros imuninės sistemos veiklą. Sudėtyje taip pat itin gausūs ginkmedžio, mėlynių uogų ekstrakto, padedančio palaikyti normalų regėjimą. Nuovargį nuolat mažins papilduose esantis niacinas. Brendimo laikotarpiu kamuojančių odos problemų padės atsikratyti sudėtyje esantis vitaminas E.

sapiens.lt puslapyje yra naudojami slapukai. Naršydami toliau svetainėje Jūs sutinkate su būtinaisiais slapukais, kurie automatiškai nustatomi tam, kad svetainė veiktų tinkamai ir jų išjungti negalite. Visi slapukai apibūdinti ir jų sąrašas pateiktas žemiau esančioje nuorodoje. Sutikimą galėsite bet kada atšaukti, o slapukus ištrinti.