Išprotėjusių kainų fiesta Išprotėjusių kainų fiesta

Kolagenas odai: 8 faktai, kuriuos privalote žinoti

Sapiens laboratorija
Temos: Odai, plaukams, nagams Sąnariams Maisto papildai grožiui Gerai savijautai Veido odai

Greičiausiai kiekvienas, kuriam kada nors teko domėtis teisinga odos priežiūra, yra girdėjęs apie nepakeičiamą kolageno poveikį tiek puikiai odos būklei, tiek odos senėjimo procesams. Vis dėlto, tam, kad pajaustume šios priemonės poveikį, neužtenka nusipirkti pirmą pasitaikiusią, kolagenu praturtintą priemonę. Kokybiškas kolagenas odai – būtent tai, ko turėtumėte ieškoti kosmetikos priemonių lentynose.

Tam, kad nepasimestumėte didelėje prekių pasiūloje, o kokybišką prekę atskirti būtų paprasčiau, svarbu geriau suprasti šio papildo svarbą mūsų organizmui ir senėjimo procesams.

Kas yra kolagenas?

Paprastai tariant, kolagenas odai – tai natūraliai žmogaus organizme sintetinamas baltymas, o kartu – ir vienas svarbiausių odos elementų, turintis milžinišką poveikį visapusiškai odos būklei. Kolagenas atsakingas už tokius svarbius procesus, kaip odos elastingumo gerinimas, audinių sienelių stiprinimas, jis taip pat skatina ir bendrus odos atsinaujinimo procesus – tarsi sujungia atskirus audinius. Būtent ši kolageno baltymo savybė slypi ir jo pavadinime, kuris susideda iš dviejų graikiškų žodžių: „kolla“, kuris reiškia „klijai“ ir „genos“, kurio reikšmė yra „gaminti“.

Būtina akcentuoti ir tai, jog kolagenas, kaip papildas, labai svarbus ne tik mūsų odai, bet ir labai reikalingas norint palaikyti normalią kaulų, sąnarių ir sausgyslių būklę. Dėl šios priežasties pakankamu kiekiu kolageno savo organizmą ypatingai svarbu papildyti aktyviems ir daug sportuojantiems žmonėms, nes jų sąnariai, raiščiai ir sausgyslės dėvisi kur kas greičiau nei įprastą gyvenimo tempą palaikančių žmonių. Neretai pabrėžiama ir šio, organizme sintetinamo baltymo svarba regėjimui bei su juo susijusioms ligoms.

Tam, kad kolageno svarbą žmogaus organizmui suprasti būtų kur kas paprasčiau, šiame straipsnyje dalinamės 8 svarbiausiais faktais, kuriuos žinodami galėsite objektyviai įvertinti ir nuspręsti, ar kolagenas turėtų papildyti jūsų kasdienį mitybos racioną.

1. Skirtingi kolageno tipai – skirtingiems poreikiams

Jei kada nors svarstėte apie savo mitybos papildymą kolagenu, greičiausiai teko girdėti apie tai, jog kolagenas sąnariams, kaulams ir sausgyslėms – nėra tas pats, kaip ir kolagenas odai. Trumpai tariant, vienos rūšies kolagenas negali patenkinti visų organizmo poreikių, todėl norint iš tiesų padėti savo odai ar sąnariams, būtina žinoti, kurį kolageno tipą pasirinkti.

Jei skaičiuotume visus egzistuojančius kolageno tipus, jų greičiausiai rastume daugiau nei dvi dešimtis. Vis dėlto, norint užtikrinti visapusišką savo kūno priežiūrą, užteks žinoti vos keturas kolageno rūšis, turinčias daugiausiai įtakos žmogaus organizmo būklei. Pirmojo tipo kolageno daugiausiai randama odoje – tyrimais įrodyta, jog vidutiniškai šio sintetinamo baltymo mūsų odoje galima rasti net apie 75 %. Dėl šios priežasties bet koks pirmosios rūšies kolageno trūkumas žmogaus organizme praktiškai pasireiškia per įvairius odos būklės sutrikimus – nuo minimalaus elastingumo praradimo iki greito senėjimo proceso.

Antrasis kolageno tipas yra laikomas pagrindine kremzlių sudedamąja dalimi, todėl nereikėtų stebėtis, jei padidinę jo kiekį savo organizme nepastebėsite jokių odos pokyčių. Sąnariams skirto kolageno tipo vartojimas gali tapti ne tik didele pagalba kovojant su sąnarių skausmais, bet ir atitolinti su jais susijusias problemas, tokias kaip sąnarių ir kremzlių nemobilumas, įtempti sausgyslių audiniai ar pačių kaulų pakitimai. Trečias kolageno tipas, turintis bene didžiausią įtaką raumenų, vidaus organų ir arterijų struktūroms, dažniausiai yra randamas tiek odai, tiek sąnariams skirto kolageno sudėtyje. Galiausiai, ketvirtasis – atsakingas už epitelinio audinio pagrindo formavimą bei įvardijamas kaip itin reikalingas papildas kiekvienam odos tipui.

2. Kolageno nauda odai – tik suvartojus pakankamą kiekį

Nors ant papildų su kolagenu pakuotės paprastai nurodoma, kam konkrečiai jie skirti, norint iš tiesų pastebimo papildų poveikio, rekomenduojame netaupyti laiko ir papildų sudėtimi pasidomėti patiems. Norint įsigyti papildų, kurie turės didesnį poveikį odos būklei, jų sudėtyje vertėtų ieškoti pirmosios ir trečiosios grupės kolageno tipų. Vis dėlto nepamirškite atsižvelgti ir į šio baltymo kiekį papildų sudėtyje – aukštos kokybės papilduose rasite apie 10 g kolageno. Tam, kad kolagenas odai iš tiesų būtų naudingas, o jo rezultatus pastebėtumėte ir veidrodyje, reikia pasirinkti ne tik tinkamą jo rūšį, bet ir suvartoti pakankamą jo kiekį. Neretai pasitaiko atvejų, kai reklamuojami preparatai tikrojo, odai ir sąnariams naudingo kolageno turi tiek mažai, jog juos vartojant atstatyti šio baltymo kiekį savo organizme yra praktiškai neįmanoma.

Ieškant kokybiškų ir iš tiesų naudingų papildų, ypatingą dėmesį vertėtų skirti preparatams, kurių sudėtyje naudojamas hidrolizuotas kolagenas. Tai dar vadinamas skystas kolagenas, kurio molekulės gaminant papildus yra suskaidomos, tam kad mūsų organizmas šį papildą geriau pasisavintų. Tam, kad organizmas kolageną pasisavintų dar geriau, rekomenduojama kartu vartoti ir vitaminus C, E bei hialuroną arba rinktis kolageno papildus, kuriuose jau yra minėtų papildomų medžiagų. Tokiu būdu kolagenas odai bus įsisavinamas dar greičiau, o atstatyti jo kiekį organizme pavyks greičiau.

3. Kolageno kiekis organizme mažėja kasmet

Atsižvelgiant į tai, jog bėgant metams kolageno organizme gaminama vis mažiau, reguliarius jo vartojimas tampa vis svarbesnis. Vienas matomiausių požymių, akivaizdžiai signalizuojantis apie kolageno trūkumą, yra suprastėjusi odos būklė. Oda pamažu praranda elastingumą, stangrumą, skaistų švytėjimą. „Journal of Drugs in Dermatology“ publikuotame tyrime, kuriame dalyvavo daugiau nei 800 žmonių, kiekvienas pacientas kasdien vartojo iki 10 gramų kolageno. Buvo įrodyta, kad kolagenas odai ne tik pagerina jos elastingumą, bet ir padeda geriau išlaikyti drėgmę bei skaidulų tankį odoje, kuris lemia ir gerokai sveikesnę odos būklę.

Ne paslaptis, jog su amžiumi žmogaus organizme stipriai mažėjantis kolageno kiekis taip pat daro neigiamą įtaką ir kremzliniam audiniui, kuris sparčiai silpnėja bei lemia didesnį polinkį į traumas bei sąnarių skausmus. 2016 metais „Eurasian Journal of Medicine“ atliktas tyrimas parodė, kad pacientams, sergantiems kelio sąnario artroze ir vartojantiems acetaminofeną kartu su 2 tipo kolagenu, sumažėja sąnarių skausmas vaikščiojant, pagerėja ir jų gyvenimo kokybė. Neretai kolageno trūkumas žmogaus organizme gali pasireikšti ir įvairiomis akių ligomis, kurių tikimybė dažnai padidėja žmogui sulaukus 45 metų ir daugiau.

4. Kolagenas – svarbus ne tik mūsų išvaizdai

Kolagenas laikomas pačiu svarbiausiu organizmo baltymu, gyvybiškai svarbiu ne tik odai, plaukams, nagams. Užtikrinti pakankamą jo kiekį būtina ir norint garantuoti gerą sąnarių, sausgyslių ir kremzlių būklę. Gyvybiškai svarbu pakankamą kiekį kolageno gauti ir kaulams, ypatingai tais atvejais, kai sergama artritu, kenčiamas nuolatinis skausmas, ar sergama osteoporoze. Kolagenas geriamas reguliariai yra ypač naudingas žmonėms, kurie dirba fizinį darbą, aktyviai sportuoja, turi antsvorio. Būtent šių grupių žmonių sąnariams tenka didesnis krūvis, todėl jų dilimas prasideda anksčiau nei įprasta.

Kolagenas laikomas ypač reikalingu ir kepenų veiklai, nes jis padeda organizmui išsivalyti nuo toksiškų medžiagų, gerina kraujotakos sistemos darbą ir padeda išlaikyti normalią širdies veiklą. Svarbu paminėti ir kolageno svarbą akims, o ypatingai – akių raumenų elastingumui palaikyti. Kolagenas būtinas ir gerai smegenų veiklai užtikrinti, todėl pakankamu jo kiekiu būtina rūpintis žmonėms, kurie daug mokosi arba protiškai dirba.

5. Kolagenas – nepadės numesti svorio

Ne paslaptis, jog norint sveikai maitintis, pakankamą baltymų kiekį suvartoti – ypač svarbu. Kolagenas organizmui reikalingas norint paskatinti raumenų augimą – liesą audinį, kuris yra metaboliškai aktyvesnis nei riebalai, tačiau tai toli gražu nereiškia, kad kolageno vartojimas paskatins patį metabolizmą. Dietos, kurioje yra daug cukraus ir rafinuotų angliavandenių bei kalorijų perteklius, nepadės numesti svorio. Nors daugumos papildų su kolagenu aprašymuose teigiama, kad jie gali pagreitinti medžiagų apykaitą, dauguma atliktų tyrimų rodo, jog tokie papildai neturi jokių sąsajų su svorio mažėjimu.

6. Kolagenas sąnariams, kaulams ir sausgyslėms – svarbus tiek pat, kiek odai

Kolageno medžiagos gausu ne tik odoje, o tai reiškia, kad papildomai jo reikia ne tik odai. Mokslininkų apskaičiuota, jog kolageno baltymas, sudaro beveik 70 procentų mūsų kremzlės audinio ir užtikrina jos tvirtumą. Atsižvelgiant į tai, jog sąnario kremzlės ne tik nuolat atsinaujina, bet ir dėl per didelio fizinio krūvio, traumų ar ydingos mitybos sausėja, geriausias kolagenas sąnariams tampa ypač svarbus. Esant jo kiekio trūkumui, ne tik mažėja kremzlių elastingumas, nusidėvi jų paviršius ir atsiranda sąnarių pakitimų. Žmogus ima skųstis maudimu, girgždėjimu ar stingimu kelio srityje.

Vertinant tai, kad kolageno skaidulos sudaro apie didžiąją dalį kremzlių struktūros, su amžiumi šio baltymo kiekis organizme mažėja, todėl išauga rizika susirgti degeneracinėmis sąnarių ligomis. Kadangi sąnarių skausmas dažniausiai būna susijęs su kremzlių netekimu, maisto papildai su kolagenu gali pagerinti būklę sergant osteoartritu, sumažinti uždegimą ir skausmą.

Kolagenas yra ir viena pagrindinių kaulo sudedamųjų dalių, o šis baltymas suteikia kaulams lankstumo, užtikrina pakankamą kaulų tankį ir padeda išvengti osteoporozės. Svarbu paminėti ir tai, jog kolagenas sudaro apie 85 procentus sausgyslių masės. Sausgyslėmis raumenys tvirtinasi prie kaulo, jų elastingumą palaiko pakankamas šio baltymo kiekis organizme.

Kolageno atsargas organizme galima papildyti per mitybą arba vartojant kolageno maisto papildus. Norintiems pagerinti sąnarių, sausgyslių ir kaulų būklę, gydytojai siūlo vartoti daugiau II tipo kolageno preparatų. Verta žinoti ir tai, kad kolageno kiekio organizme mažėjimą taip pat įtakoja nepilnavertė mityba, o ypač cukraus vartojimas bei rūkymas, skatinantis laisvųjų radikalų susidarymą organizme. Laisvieji radikalai atakuoja kolageno skaidulas jas silpnina, mažina elastingumą, todėl rūkančių žmonių oda paprastai būna stipriai susiraukšlėjusi, ypač aplink burną.

7. Kolagenas – sunkiai įsisavinamas iš natūralių produktų

Ne paslaptis, jog kolagenas maiste randamas kaip ir dauguma kitų naudingų medžiagų, tačiau jo pasisavinimas nėra toks paprastas. Natūralus kolagenas – pasisavinamas sunkiai. Daugumos žmonių organizmas baltymų nevirškina taip gerai, kaip reikėtų, todėl ne tik susiduriama su skrandžio sutrikimais, bet ir nėra pasisavinama būtina kolageno dienos norma.

Norint gauti daugiau baltymų, o kartu su jais ir tokio papildo, kaip kolagenas, rekomenduojama valgyti daugiau vištienos, kiaušinių, kuriuose gausu aminorūgščių, sudarančių kolageną. Nederėtų pamiršti į mitybos racioną įtraukti ir riebiųjų žuvų, kuriuose gausu omega rūgščių. Žuvyje gausu ir Omega 6 ir Omega 3 riebiųjų rūgščių, kurios teigiamai veikia mūsų odos būklę. Valgant daugiau riebios žuvies tikrai pastebėsite, kad pagerėjo odos, plaukų būklė.

Sustiprinti sąnarius ir pagerinti jų būklę taip pat gali padėti tokie produktai, kaip želatina, gaunama išverdant karvių ir kiaulių kaulus, odą bei kremzles. Gyvūninės kilmės želatinoje gausu kolageno, todėl senais laikais ji buvo laikoma bene pagrindiniu jo šaltiniu. Į mitybos racioną taip pat rekomenduojama įtraukti citrusinių vaisių ir kitų produktų, kuriuose gausu vitamino C. Jis ne tik stiprina imunitetą, bet ir skatina natūralią kolageno gamybą organizme. Itin naudingu papildu gali tapti ir spirulino žalsvos spalvos milteliai, gaminami iš jūrinių melsvadumblių. Juose gausu aminorūgščių, kurios be galo reikalingos kolageno gamybai, o tai leidžia organizmui kolageno baltymo atsargomis apsirūpinti kur kas geriau.

Valgydami daugiau anksčiau išvardintų produktų, organizmą ne tik geriau aprūpinsite reikiamomis medžiagomis, bet ir paskatinsite natūralią jo gamybą.

8. Vartoti kolageną – nebūna per vėlu

Neretai iš vyresnio amžiaus žmonių girdime klausimą, ar kolageną pradėti vartoti sulaukus vyresnio amžiaus – vis dar prasminga? Šioje vietoje norime akcentuoti, jog šį sintetintą baltymą vartoti rekomenduojama net ir tuo atveju, kai jis į mitybą nebuvo įtraukiamas didžiąją gyvenimo dalį. Taigi, jį pradėti vartoti vėliau – kur kas geriau nei iš viso nevartoti.

Geriausias kolagenas odai – kaip tokį išsirinkti?

Visų pirma, tam, kad įsigytas kolagenas iš tiesų būtų naudingas jūsų organizmui, būtina pasirinkti tinkamą jo tipą. Kaip jau šiame straipsnyje minėjome anksčiau, egzistuoja ne viena kolageno rūšis, kurią reikia rinktis atsižvelgiant į konkrečius savo kūno poreikius. Pavyzdžiui, jei siekiate sustiprinti savo odą, plaukus ir nagus, papilduose reikėtų ieškoti didesnio kiekio I ir III tipo kolageno. Tam, kad organizmas kolageną įsisavintų geriau, kartu su juo rekomenduojama vartoti vitaminus C ir E bei hialuroną.

Antras svarbus faktas – gryno kolageno kiekis jūsų pasirinktuose papilduose. Specialistų teigimu, vidutinė kolageno paros norma suaugusiam žmogui yra apie 10 g, tačiau svarbu žinoti tai, jog padauginti kolageno – praktiškai neįmanoma. Taip yra todėl, kad mūsų organizmas yra protingas ir pasisavina kolageno peptidų tik tiek, kiek jam tuo metu reikia. Būtent dėl šios priežasties vyresnio amžiaus žmonėms kolageno kursą rekomenduojama kartoti vidutiniškai kas du mėnesius.

Trečias svarbus faktas, nuo kurio stipriai priklauso kolageno papildų kokybė, o tiksliau – tai, kaip gerai organizmas juos pasisavina – kolageno papildų forma. Bene efektyviausia kolageno rūšimi yra laikomas skystas kolagenas, geriamas kaip papildas. Šį hidrolizuotą papildą žmogaus organizmas pasisavina gerokai greičiau ir geriau nei kitų rūšių kolageną, todėl jį rekomenduojama rinktis ypač tais atvejais, kai organizmui šio papildo labai trūksta. Svarbu paminėti, kad geriamas kolagenas gali būti tiek gyvulinės, tiek jūrinės kilmės, abi jos veikia iš vidaus ir padeda atstatyti šio baltymo trūkumą organizme. Verta paminėti, jog siekiant geresnio kolageno pasisavinimo, papildus rekomenduojama vartoti vakare, prieš miegą. Naktį organizme vykstant įvairiems atsinaujinimo procesams ir mažiau maisto virškinimo procesų, organizmas šį papildą pasisavina kur kas lengviau.

Norintiems užtikrinti optimalią kolageno dienos normą, neretai rekomenduojamas SAPIENS kolagenas, pagamintas pagal unikalią formulę, kurioje rasite net 10 g jūrinio kolageno, 50 mg hialurono rūgšties, 200 μg biotino bei didelį kiekį vitaminų ir natūralių ekstraktų. Papildo sudėtyje esantis vitaminas C svarbus normaliam kolageno formavimui ir odos, dantų, kremzlių, kaulų ir kraujagyslių funkcijai. Biotinas svarbus normaliai plaukų būklei palaikyti. Ypatingai mūsų kūnui ir protui reikalingas ir papilduose esantis vitaminas B12, kuris palaiko normalią imuninės sistemos veiklą bei efektyviai padeda sumažinti nuovargio jausmą. Ne mažiau svarbus ir vitaminas E, saugantis organų ląsteles nuo oksidacinių pažeidimų.

sapiens.lt puslapyje yra naudojami slapukai. Naršydami toliau svetainėje Jūs sutinkate su būtinaisiais slapukais, kurie automatiškai nustatomi tam, kad svetainė veiktų tinkamai ir jų išjungti negalite. Visi slapukai apibūdinti ir jų sąrašas pateiktas žemiau esančioje nuorodoje. Sutikimą galėsite bet kada atšaukti, o slapukus ištrinti. Sužinokite daugiau