Vitaminų trūkumas gali turėti rimtų pasekmių sveikatai, tad svarbu stebėti savo savijautą ir laiku atlikti reikalingus tyrimus. Nors vitaminai yra būtini norint užtikrinti sklandžią daugybės organizmo funkcijų veiklą, daugelis dažnai nepastebi arba nesupranta, kad dėl vitaminų trūkumo jaučiasi prastai. Šiame straipsnyje pateikiame informaciją, kaip atpažinti vitaminų trūkumą, kokie vitaminai yra vieni svarbiausių jūsų sveikatai ir kaip nuolat užtikrinti reikiamą vitaminų kiekį organizme.
Vitaminų svarba organizmui
Nors visi vitaminai atlieka svarbią funkciją organizme, tam tikrų vitaminų trūkumas turi ypatingą reikšmę žmogaus sveikatai. Pateikiame keletą populiariausių vitaminų, paaiškindami jų svarbą organizmui ir pateikdami šaltinius, iš kur jų galima gauti daugiau.
- Vitaminas A. Šis vitaminas yra būtinas geram regėjimui, stipriam imunitetui ir odos būklės gerinimui. Jis gaunamas iš maisto produktų, tokių kaip morkos, saldžiosios bulvės, špinatai ir žuvies taukai.
- Vitaminas B12. B12 yra svarbus nervų sistemos funkcijai palaikyti ir raudonųjų kraujo kūnelių gamybai. Jis gaunamas iš gyvūninių produktų, tokių kaip mėsa, pieno produktai ir kiaušiniai. Vegetarams ir veganams rekomenduojama vartoti B12 papildus, nes jiems yra sudėtinga užtikrinti reikiamą šio vitamino kiekį organizme iš mitybos.
- Vitaminas C. Šis vitaminas yra galingas antioksidantas, padedantis kovoti su infekcijomis, gerinantis odos būklę ir stiprinantis kraujagyslių sieneles. Jis randamas citrusiniuose vaisiuose, braškėse, paprikose ir brokoliuose.
- Vitaminas D. Vitaminas D yra svarbus stipriems kaulams, nes jis padeda organizmui įsisavinti kalcį ir fosforą. Pagrindinis šio vitamino šaltinis yra saulės šviesa. Papildomai, jis yra randamas riebiose žuvyse, kiaušiniuose ir pieno produktuose.
- Vitaminas E. Šis vitaminas palaiko kraujagyslių elastingumą ir lėtina senėjimo procesus. Vitamino E yra gausu riešutuose, sėklose, žaliose lapinėse daržovėse ir augaliniame aliejuje.
- Vitaminas K. Normaliam kraujo krešėjimui ir gerai kaulų būklei palaikyti reikalingas vitaminas K. Jis yra randamas žaliosiose lapinėse daržovėse, tokiose kaip špinatai ir kopūstai, bei fermentuotuose maisto produktuose.
Kaip atpažinti, kad organizmui trūksta vitaminų?
Vitaminų trūkumo simptomai dažnai gali pasireikšti ir dėl kitų priežasčių, pavyzdžiui įvairių ligų, tad atpažinti, jog jums trūksta vitaminų, gali būti sudėtinga. Taip pat svarbu paminėti, kad vitaminų yra daug, tad kiekvieno trūkumas gali sukelti skirtingus simptomus. Pateikiame keletą bendrų požymių, kurie parodo, kad verta pasitarti su savo gydytoju ir atlikti įvairius tyrimus.
- Nuovargis ir silpnumas. Jei gerai išsimiegate ar stengiatės palaikyti sveiką balansą tarp darbo ir poilsio, bet vis tiek nuolat jaučiatės pavargę, tai gali būti ženklas, kad jūsų organizmui trūksta vitaminų.
- Odos ir plaukų problemos. Sausa, pleiskanojanti ir spalvą praradusi oda bei išsausėję, trupantys ir slenkantys plaukai gali būti vitaminų A, E arba D trūkumo požymiai.
- Sąnarių ir kaulų skausmai. Jei po fizinės veiklos ar be jokios priežasties dažnai jaučiate kaulų ir sąnarių skausmus, tai gali būti vitamino D trūkumo požymis.
- Regėjimo problemos. Sunkumas susikoncentruoti ir matyti tamsoje bei sausos akys gali rodyti vitamino A trūkumą.
- Imuniteto silpnėjimas. Jeigu dažnai sergate arba įvairios žaizdos gyja per ilgai, rekomenduojama pasitikrinti vitamino C arba K rodiklius.
- Nuotaikos svyravimai ir psichikos problemos. Jei jaučiate nuotaikos svyravimus, dažnai aplanko depresyvios mintys arba susiduriate su atminties problemomis, tai gali būti susiję su vitamino B12 trūkumu.
- Virškinimo problemos. Vidurių užkietėjimas arba skrandžio skausmai gali būti susiję su įvairių vitaminų trūkumu, įskaitant B grupės vitaminus.
Kaip pasireiškia vitaminų trūkumas?
Priklausomai nuo to, kurio vitamino trūksta, organizmas gali susidurti su skirtingais simptomais. Norint suprasti, nuo kokių tyrimų verta pradėti ieškoti problemos, pateikiame simptomus, kurie yra asocijuojami su tam tikrų vitaminų trūkumu. Žinoma, dėl savo sveikatos būklės ir reikalingų tyrimų patariame pasikonsultuoti su savo gydytoju.
- Vitamino A trūkumas gali sukelti regėjimo problemas, tokias kaip prastas matomumas naktį arba sausa akies gleivinė (xerophthalmia). Ilgalaikis šio vitamino trūkumas gali sukelti rimtesnes problemas, tokias kaip akies tinklainės pažeidimai ir net visiškas apakimas. Jeigu organizmui trūksta vitamino A, ilgainiui taip pat pastebėsite sausą ir pleiskanojančią odą bei nusilpusį imunitetą.
- Vitamino B12 trūkumas gali sukelti nuovargį, silpnumą, nervų ir raumenų funkcijų sutrikimus, tokius kaip galūnių tirpimas bei dilgčiojimas. Be to, dėl šio vitamino trūkumo gali pasireikšti atminties problemos, nuotaikos svyravimai, depresija ir kiti psichikos sutrikimai.
- Vitamino C trūkumas gali sukelti skorbutą, kuriam būdingas dantenų kraujavimas, odos kraujosruvos, sąnarių skausmai ir lėtai gyjančios žaizdos. Taip pat šio vitamino trūkumas gali sukelti nuovargį ir padidinti įvairių infekcijų riziką.
- Vitamino D trūkumas gali pasireikšti kaulų ir raumenų skausmais, bendru organizmo silpnumu, nuovargiu, dažnu infekcijų pasikartojimu ir nuotaikos sutrikimais.
- Vitamino E trūkumas gali sukelti nervų sistemos sutrikimus, tokius kaip koordinacijos problemos. Taip pat šio vitamino trūkumas gali pasireikšti raumenų silpnumu, regėjimo problemomis ir imuniteto silpnėjimu.
- Vitamino K trūkumas gali sukelti kraujo krešėjimo problemas, dėl kurių gali būti sudėtinga sustabdyti kraujavimą. Taip pat jeigu pastebėjote, kad dažnai turite mėlynių ant savo kūno bei žaizdų gijimas užtrunka per ilgai, šie simptomai taip pat gali rodyti vitamino K trūkumą.
Kaip užkirsti kelią vitaminų trūkumui?
Norint išvengti vitaminų trūkumo, svarbu laikytis subalansuotos mitybos, stengtis dažnai būti lauke, mėgautis grynu oru ir saulės šviesa. Taip pat svarbu paminėti, kad jeigu jums nustatytas vitaminų trūkumas, tik subalansuota mityba gali nebepadėti atstatyti rodiklių.
Štai keletas patarimų, kurie gali užtikrinti, kad gautumėte pakankamą kiekį vitaminų:
- Maisto produktų pasirinkimas. Pasistenkite į savo racioną įtraukti kuo įvairesnių maisto produktų, nepamirštant vaisių, daržovių, riešutų, žuvies ir pilno grūdo produktų. Būtent šie maisto produktai turi daug vitaminų ir kitų naudingų medžiagų, tad planuojant savo patiekalus, svarbu pagalvoti ir apie juos.
- Stebėkite savo sveikatą. Jeigu pastebite pirmuosius simptomus, tokius kaip nuovargis, išvaizdos pokyčiai arba nusilpęs imunitetas, galinčius reikšti vitaminų trūkumą, nenumokite į juos ranka ir kreipkitės į sveikatos specialistą. Jums bus atlikti reikalingi kraujo tyrimai ir paskirtas atitinkamas gydymas, tad ilgainiui pradėsite jaustis geriau.
- Vitaminų papildų vartojimas. Jeigu žinote, kad jums trūksta vitaminų arba jūsų organizmas sunkiai juos pasisavina iš maisto, galite apsvarstyti papildų vartojimą. Svarbu atkreipti dėmesį į tinkamą vitaminų vartojimą, kad gautumėte maksimalią naudą. Pavyzdžiui, riebaluose tirpūs vitaminai (A, E, D, K) geriausiai pasisavinami valgio metu, vitaminus rekomenduojama vartoti pirmoje dienos pusėje, o užgerti juos reikėtų su vandeniu. Taip pat norint išvengti vitaminų perdozavimo, prieš pradėdami vartoti papildus, pasitarkite su savo gydytoju.
Vitaminai yra labai svarbūs sveikatai, tad būtina žinoti, kaip atpažinti organizmo signalus apie galimą jų trūkumą. Laikydamiesi subalansuotos mitybos ir atidžiai stebėdami savo sveikatą galite išvengti vitaminų trūkumo ir užtikrinti gerą savijautą. Jeigu kyla abejonių dėl vitaminų vartojimo, kreipkitės į sveikatos specialistą, kuris jums suteiks naudingų patarimų.